Як стати донором

Якщо Ви вирішили стати донором, Вам необхідно навчитися берегти себе заради інших. Здоровий спосіб життя донора передбачає правильне харчування і прийом вітамінів, відмова від надмірного вживання алкоголю, бажано – і куріння, дотримання інтервалів між дачами крові. Важливо, щоб донорство не заподіяло шкоди ні донору, ні реципієнту. Якщо з певних причин лікар сьогодні не допускає Вас до дачі крові, необхідно прислухатися до його рекомендацій. Краще один раз утриматися від дачі крові, ніж потім бути вимушеним назавжди відмовитися від донорства. Якщо Вас щось турбує, обов'язково порадьтеся з лікарем за місцем здавання крові. При дотриманні простих правил донорство буде корисним для Вашого здоров'я і може на довгі роки стать стилем життя. Адже якщо Ви – донор, це означає, що Ви здорові.

Донором крові може стати кожен охочий здоровий українець віком 18-60 років, з масою тіла не менше 50 кг. Перед дачею крові донори проходять обстеження та здають кров на аналіз.

Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна дача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж кров беруть лише у здорових людей, відтак, донорство — нагода перевірити власний стан здоров'я.

Щоб бути донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.

Підготовка до здачі донорської крові

Важливо знати, що не можна вживати алкоголь за 48 годин до процедури, а ліки, особливо, які містять анальгін, аспірин, - за 72 години до процедури!

Напередодні здачі крові необхідно повечеряти: можна вживати солодкий чай, узвар, сік, хліб, сухарі, варені крупи, макарони на воді без рослинних чи тваринних жирів, овочі, фрукти (крім бананів). Під час вечері не можна вживати жирну, смажену, гостру, копчену їжу, молочні продукти, яйця. Необхідно пити більше рідини.

Важливо добре відпочити, виспатися.

У день процедури рекомендовано легко поснідати.

За 2 години до та 2 години після процедури заборонено палити!

Відновлення після здачі крові

Після процедури необхідно відпочити 10 хвилин, випити солодкий чай, з'їсти щось легке.

В день кроводачі не рекомендуються важкі фізичні та спортивні навантаження, підйом вантажів.

Протягом перших двох діб рекомендовано часто та регулярно харчуватися, підвищити кількість рідини у раціоні.

Щоб склад крові швидше відновився, рекомендується пити більше рідини (вода, сік, чай) - не менше 1-2 літрів в день (алкоголь не рекомендується). Необхідне правильне харчування: в раціоні донора завжди повинен бути білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові. Продукти, що містять білок - м'ясо, буряк, гречка, квасоля і всі бобові, риба та ін.

Повне відновлення складу крові відбувається протягом 5-7 днів.

Види донорства крові

Виділяють два види донорства крові:

  • донорство цільної крові (еритроцитарної маси),
  • донорство компонентів крові (тромбоцитів, лейкоцитів, гранулоцитів, плазми).

Донорство цільної крові - найбільш поширений вид кроводачі. Кров береться з вени на руці, в середньому 450 мл. за один раз і триває 5-10 хвилин. Особи з масою тіла менше 50 кг можуть допускатися до донорства у виняткових випадках. Обсяг донації крові в них не повинен перевищувати 300 мл.

Донорство плазми (плазмаферез). Існує два способи проведення плазмаферезу: ручний («переривчастий»), коли у донора забирається доза крові, відразу ж центрифугується розділяючись на еритроцити і плазму; еритроцити повертаються донору, а плазма особливим чином переробляється для подальшого переливання реципієнтам. При автоматичному плазмаферезі процес відбувається за допомогою спеціального апарату безперервно. Вся процедура триває від 30-40 хвилин до 1,5 години. Об'єм взятої плазми не повинен перевищувати 600 мл за один сеанс.

Для людей, маса тіла яких не перевищує 50 кг, не дозволяється здавати більше 12% від всього циркулюючого об'єму крові, який складає 6,5-7% від маси тіла. За рік людині не можна здавати більше 12 літрів плазми.

Донорство тромбоцитів (тромбоцитаферез) - з крові донора вибірково витягуються лише тромбоцити, а всі інші складові повертаються в кровоносне русло. Тромбоцитарна маса забирається в об'ємі приблизно 450 мл, при цьому загальний об'єм крові в організмі крові відновлюється за допомогою фізичного розчину. Як правило, взяття тромбоцитів здійснюється на спеціальних апаратах, вимагається певна підготовка донора. Процедура може тривати більше години.

Донорство гранулоцитів (клітин імунної системи) потребує спеціальної попередньої підготовки донора. Сама процедура давання гранулоцитів аналогічна даванню крові на тромбоцити, з однією різницею - у донора відбирають тільки гранулоцити, всі інші компоненти крові повертаються.

Інтервали між кроводачами

Цільну кров можна здавати один раз в два - три місяці, але не більше 3-5 разів на рік: чоловіки – не більше 5 разів, жінки – не більше 4 разів.

Плазму можна здавати до 6-12 раз на рік з інтервалами не менше 2 тижнів.

Інтервали між різними видами донорства (у днях)

  Наступні процедури
Назва процедури кроводача плазмаферез Тромбо-цитаферез
Кроводача 60 30 30
Плазмаферез апаратний:
доза 500-800 мил.
14 14 14
Плазмаферез ручний:
одинарний
подвійний

7
14

7
14

7
14
Тромбоцитаферез 14 14 14

Джерело: Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 01.08.2005 N 385, Порядок медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів.

Постановою Кабінету Міністрів від 27 грудня 2006 р. N 1821 «Про підвищення рівня оплати давання донорами крові та (або) її компонентів» встановлено розмір виплати донорам. Давання крові оплачується з розрахунку 160 гривень за один літр крові.