Склад крові

Кров складається з плазми крові і формених елементів (клітин), яких у людини є 3 групи:

Червоні кров'яні тільця (еритроцити) — найчисленніші з формених елементів. Зрілі еритроцити не містять ядра і мають форму двоввігнутих дисків. В організмі вони циркулюють 120 днів і руйнуються в печінці й селезінці. В еритроцитах міститься білок із іонами заліза — гемоглобін, який забезпечує головну функцію еритроцитів — транспорт газів, у першу чергу — кисню. Саме гемоглобін надає крові червоне забарвлення. У легенях гемоглобін зв'язує кисень, перетворюючись на оксигемоглобін, він має світло-червоний колір. У тканинах кисень звільняється із зв'язку, знову утворюється гемоглобін, і кров темніє. Крім кисню, гемоглобін у формі карбогемоглобіну переносить з тканин у легені і невелику кількість вуглекислого газу.

Кров'яні пластинки (тромбоцити) спільно з білками плазми крові (наприклад, фібриногеном) забезпечують згортання крові, яка витікає з пошкодженої судини, приводячи до зупинки кровотечі, і тим самим захищають організм від небезпечної для життя крововтрати.

Білі клітини крові (лейкоцити) є частиною імунної системи організму. Всі вони здатні до виходу за межі кров'яного русла в тканини. Головна функція лейкоцитів — захист. Вони беруть участь в імунних реакціях, виділяючи при цьому Т-клітини, які розпізнають віруси та різноманітні шкідливі речовини, В-клітини, що виробляють антитіла, макрофаги, які знищують ці речовини. За норми лейкоцитів у крові набагато менше, ніж інших формених елементів.

Плазма крові — рідка частина крові, що містить розчинені у воді іони, неорганічні й органічні речовини, зокрема білки, вуглеводи, солі, біологічно активні речовини (гормони, цитокіни, вітаміни тощо), а також продукти клітинної дисиміляції, які підлягають виведенню із організму. Плазма крові, проходячи через кровоносні капіляри, безперервно отримує і віддає різні речовини, але її склад залишається відносно стабільним. Плазма містить три основні фракції білків: альбуміни, глобуліни, фібриноген. До глобулінів належать антитіла, які знешкоджують мікроби і відповідають за імунітет. Білки створюють певну в'язкість крові, яка зростає при втраті води (потіння, пронос), що може привести до утворення тромбів. Фібриноген та фактори зсідання крові — беруть участь у зсіданні крові. Білки-транспортери також переносять поживні речовини, продукти розпаду білків та нуклеїнових кислот, гормони, мікроелементи, вітаміни.

Еритроцити в кров'яному руслі є носіями групових властивостей. Формені елементи звичайно становлять 40-45% об'єму крові, плазма — 55-60%. До складу крові входять білки, вуглеводи, ліпіди, мінеральні речовини, вода.

Маловідомі факти про кров

  1. Спеціальний аналіз показав, що кров, виявлена на трьох християнських святинях (Туринській плащаниці, туніці та Сударіумі), належить до групи АВ (IV). Така група крові найчастіше зустрічається у жителів Палестини, Сирії, Йорданії і Туреччини. Група АВ (IV) дуже рідкісна. Сьогодні на нашій планеті її мають менше 1,5 млн. людей. Вчені припускають, що кров на всіх святинях належала одній і тій же людині.
    Джерело: Трансфузіологія: Підручник А.Е.Жібурт
  2. Зниження концентрації гемоглобіну в крові спостерігається при крововтратах, дефіциті вітаміну В12, заліза. Підвищення концентрації гемоглобіну в крові зустрічається при легенево-серцевій недостатності.
  3. Збільшення кількості еритроцитів спостерігається при гіпоксії (клімат високогір'я, розлад кровообігу і дихання). Зменшення кількості еритроцитів – при дефіциті в організмі заліза, вітаміну В12, при кровотечах, а також при недостатньому вмісті в їжі білка.
  4. Кількість лейкоцитів у здорової людини не є постійною, а може зазнавати значних коливань навіть у однієї і тієї ж людини протягом дня. Ці коливання залежать від багатьох причин: віку, статі, конституціональних особливостей, різних умов існування, фізичного навантаження. Відзначаються зміни кількості лейкоцитів під впливом тепла і холоду тощо.
  5. Згортання крові – це захисна реакція, що оберігає організм від крововтрати. Згортання крові є складним ферментативним процесом, в якому бере участь безліч чинників, що знаходяться у плазмі, тканинах і кров'яних елементах, головним чином у тромбоцитах. Більшість факторів активується при контакті крові з чужорідною поверхнею.
  6. Кількість тромбоцитів піддається значним коливанням протягом доби (знижується в нічні години). На початку менструального періоду у жінок їх кількість може знижуватися на 50% від початкової кількості.

Джерело: Довідник з клінічних лабораторних методів дослідження, під редакцією проф. Є. А. Кост, МОСКВА «Медицина» 1975.